Michal Čihař - Instalace Gentoo poprvé

Instalace Gentoo poprvé

Tak jsem se díky nemoci dostal konečně ke zpracování části TODO listu a přišla řada na dlouho očekávanou instalaci Gentoo. Tak otevírám v prohlížeči Český handbook a jako správný začátečník postupuji krok po kroku :-). Pokud neznáte instalaci Gentoo, tak se asi v mých náhodných poznámkách trochu ztratíte.

První věc, která mě naštvala: Proč proboha nemůže být najednou popsáno co všechno si mám stáhnout? Spusť links, stáhni stage, rozbal stage, pokračuj aktualizací portage, spusť links, stáhni portage... Taky lehce nechápu rozbalování všeho s -v , to si někdo bude číst ty tisíce řádků při rozbalování portage?

Dále následuje výběr mirroru. Marně hledám nějaký v Česku, přestože na webu dva uvedeny byly ... no nic zadávám do make.conf ručně a hurá dál. V zápětí chápu proč tam nebyl rsync mirror, protože ten nefunguje, takže nezbývá než zvolit jiný.

Zklamání druhé: proč ve stage1 není vi, ale nějaký pochybný editor jmenující se nano?

Už si připadám jako cvičená opice kopírující příkazy z prohlížeče do xtermu.

Nechápu volbu profilu: Jak vidíte, ve výše zmíněném profilu je podadresář 2.4. To znamená, že aktuální profil používá jádro řady 2.6 ... to zní fakt logicky. Po chvíli zkoumání zjišťuji, že to tak asi opravdu bude, ale logika toho mi pořád uniká.

Podle rady handbooku se teď mám bavit něčím jiným, takže nechám bootstrap pracovat a pokračování příště.