Michal Čihař - „Ekologická“ energie

„Ekologická“ energie

Původně jsem to psal jako komentář k zápisu o OpenSource energii , ale nakonec jsem to dal sem. Předem podotýkám, že se mi nijak nezamlouvá současné spotřebování přírodních zdrojů, i když to možná podle zbytku textu vyzní opačně.

Po pravdě řečeno moc nechápu boj za používání dnes nabízené „ekologické“ energie. Co nám ekologičtí aktivisté nabízejí?

Větrné elektrárny

Pěkná hračka. Nevím kolik stojí a nehodlám rozebírat ekonomickou (ne)výhodnost. Ale viděli jste někdy krajinu posetou těmito elektrárnami? Totálně zničit krajinu, tomu tedy říkám ekologické chování. Ještě štěstí že u nás většinou nejsou dobré podmínky pro jejich provozování.

Sluneční energie

Pro získání rozumného množství elektrické energie by to dopadlo ještě hůže než v případě větrných. Pravda můžeme někde zastavět poušť, stejně pro ni nemáme jiné využití. Ale aspoň se slunce dá použít na ohřev vody a případně vytápění, kde energii umíme využít efektivněji, není potřeba takové plochy a stačí dát kolektor na střechu.

Biomasa

Pravda je to o něco lepší než spalování fosilních paliv, ale znečištění vzduchu z toho je stejně je. Z globálního pohledu sice svět trpí nedostatkem jídla, ale vyspělé země jsou bohaté, tak ho dovezou odjinud a volná plocha se může využít na pěstování této ekologické energie.

Jsem sám komu připadá, že tudy cesta k výrobě energie nevede?