Základní používání phpMyAdmina je velmi jednoduché, ale protože je používán v internetovém prohlížeči, je také trochu odlišné od nativních aplikací. V tomto díle se podíváme podrobněji na práci s databázemi a vytváření tabulek.
Rohraní je opticky rozděleno na dvě části – levý sloupec, ve kterém je seznam databází a tabulek a některé ovládací prvky a zbývající pravá část, kde se odehrává veškerá manipulace s daty. Na první stránce můžeme provést některá nastavení, provádět administraci MySQL a také zde jsou odkazy na dokumentaci (která je jen v angličtině).
Můžeme zde vytvořit databázi (pokud pro to máme oprávnění), zobrazit informace o serveru a provést různá nastavení rozhraní. Ve starších verzích MySQL není možná volba znakových sad, protože to tyto verze nepodporovaly. Dále si zde můžeme zvolit jazyk (z 50 podporovaných) nebo nastavit jiný vzhled rozhraní (kromě dvou dodávaných se další dají stáhnout z phpmyadmin.net ).
Pro základní prohlídku si v levém sloupci vybereme databázi, do které máme přístup (například databáze test) a zobrazí se přehled databáze . V ní si můžeme vytvořit tabulku zadáním jejího jména a počtu sloupců. Pokud máme povolené interní relace nebo pokud používáme úložiště, které relace podporuje nativně, můžeme po vytvoření tabulek nadefinovat vztahy mezi nimi. A to buď pomocí grafického návrháře nebo klasicky vybráním vztahů u jednotlivých tabulek.
Další operace, které můžeme s databází provádět jsou na samostatné stránce Úpravy . Přejmenování a kopírování databáze asi nepotřebuje podrobnější popis, stejně tak výchozí porovnávání pro nové tabulky. Při zapnutých rozšířených možnostech zde můžeme nastavit komentář k databázi a dole na stránce se objeví odkaz na editaci stránek PDF výstupu. Ale o tom se více dozvíte až někdy jindy.