Michal Čihař - Čím složitější tím lepší

Čím složitější tím lepší

Už nějakou dobu pozoruju jak se některé firmy snaží udělat ceník služeb co nejnepřehlednější, aby se v tom zákazník náhodou nemohl vyznat a aby bylo na čem ho oškubat. Česká spořitelna se touto cestou úspěšně začala ubírat zavedením Osobního účtu (znám dost lidí co na něj přešlo, všichni si mysleli že ušetří, ale opak byl pravdou) a úspěšně v tomto pokračuje zavedením Chyté karty.

Jakožto dlouholetý klient České spořitelny jsem jaksi nemohl přehlédnout reklamu na nový úžasný produkt, který se nazývá Chytrá karta a prý mi ušetří až 30%, zaplatí penzijní pojištění a kdo ví co ještě. Nu což, tak se podíváme na jejich stránky a zjistíme si nějaké informace.

Reklamních keců tam je sice požehnaně, ale nějak se mi ze stránek nepodařilo ani najít jestli se jedná o kreditní nebo debetní kartu. Jediné z čeho se dá usuzovat jsou podmínky založení, které vypadají jako podmínky pro kreditku, ale nikde to jasně napsané není. Při čtení podrobnějších podmínek už se však jasně mluví o kreditní kartě.

Výhody to jsou vskutku lákavé, co třeba vrácení rozdílu ceny pokud jinde mají to samé levnější? Po přečtení pojistných podmínek už to tak lákavě nevypadá - pokud do deseti dnů někde jinde (pokud zlevní v tom samém obchodě, máte smůlu) v kamenném obchodě (internetové obchody jsou vyloučeny) mají to samé za nižší cenu a není to zboží v akci, tak dostanere rozdíl (maximálně však 5000 Kč, celá nabídka se vztahuje na zboží do 30000 Kč). Ovšem ještě je potřeba zmínit, že se nesmí jednat o mobilní telefon, součástky nebo příslušenství motorového vozila (takže třeba autorádio) nebo lodě, stavebniny, optické výrobky (nespadá do toho i fotoaparát a videokamera?) a spoustu dalších věcí, viz všeobecné obchodní podmínky .

Pojištění poškození věci při převozu je ještě lepší - "úmyslné i neúmyslné zanedbání nebo přehlédnutí pokynů výrobce" nebo "zničení z důvodu nedbalosti" je důvodem k odmítnutí plnění. Když mi spadne televize, tak jsem nejspíš nerespektoval pokyny výrobce (určitě tam bude něco jako nepouštějte z výšky na zem) a ještě jsem to zničil svojí nedbalostí, takže nemám nárok na nic a to se vyplatí :-).

Na zbytek výhod už jsem se radši ani nedíval, předpokládám, že to bude podobně výhodné. Asi už je opravdu na čase přemigrovat k jiné bance. Jak jen najít nějakou rozumnou, to už mi asi nikdo neporadí :-).