Michal Čihař - Rychlá instalace

Rychlá instalace

Chcete si phpMyAdmina nainstalovat a nevíte jak na to? Tento článek vysvětlí základní pojmy a provede vás nepříliš komplikovanou instalací.

Odkud instalovat?

Na tuto otázku vám odpoví stránka s odkazy na stáhnutí . Pokud se rozhodnete použít distribuční balíček (což vám doporučuji pokud je to možné), budete mít trochu usnadněnou cestu, ale umístění některých souborů se může lišit. V případě některého s instalačních balíčků pro Windows už nejspíš bude phpMyAdmin rovnou nastaven a v tomto článku se moc zajímavých informací nedozvíte :-).

Co potřebujete?

Web server s podporou PHP, MySQL server a samozřejmě prohlížeč WWW stránek (nejlépe s podporou javascriptu a CSS).

Co phpMyAdmin obsahuje?

Po rozbalení staženého archívu (nezapomeňte rozbalit včetně adresářů) získáte spoustu souborů a adresářů. Jako uživatele vás většina z nich nemusí zajímat, takže popíšeme jen ty nejdůležitější. Kořenový adresář obsahuje soubor Documentation.html , což je dokumentace k verzi, kterou jste si právě nainstalovali (téměř jistě se bude lišit od odkazovaného dokumentu, který je pro poslední vývojovou verzi). V tomto adresáři dále nalezneme ukázkový soubor konfigurace config.sample.inc.php , který můžeme použít pro vytvoření konfiguračního souboru config.inc.php . Ale nebojte se, existuje i jednodušší způsob nastavení. Tento soubor je PHP skriptem, proto při jeho úpravách dbejte na zachování syntaxe PHP.

V adresáři scripts pak nalezneme různé užitečné skripty. Například create_tables.sql pro vytvoření tabulek pro rozšíření možností phpMyAdmina , nebo setup.php , který použijeme pro nastavení.

Rychlé nastavení

Již nějaký ten pátek obsahuje phpMyAdmin skript pro nastavení. Pokud ho spustíte , asi dostanete podobná varování jako na ukázkovém serveru. Nemožnost uložení konfigurace na serveru ničemu nevadí, stále si můžete konfigurační soubor stáhnout, HTTPS připojení doporučuji použít pokud to je možné, zabráníte tím přenášení vašich nezašifrovaných hesel po internetu.

Co všechno je potřeba nastavit? V podstatě jen připojení k serveru. V sekci „Servers“ klikneme na tlačítko „Add“ a můžeme zadat parametry připojení. Vhodné rozšíření pro připojení k MySQL je automaticky zjištěno, tak nám pro zatím stačí zvolit typ přihlašování (viz článek o  instalaci a zabezpečení , doporučuji cookie ) a jméno serveru (případně port nebo soket pokud používáme nestandardní hodnoty).

Po kliknutí na zelené tlačítko „Add“ konfigurační skript zkontroluje zadané hodnoty a a zobrazí nám přehled současné konfigurace. Nyní můžete projít i další možnosti nastavení, ale pro připojení k MySQL serveru už víc nepotřebujete.

Stačí tedy v sekci „Configuration“ zvolit tlačítko „Download“, stáhnout konfiguraci a umístit jí jako config.inc.php do kořenového adresáře phpMyAdmina. Nyní by se nám po přístupu na hlavní stránku phpMyAdmina měla objevit přihlašovací obrazovka jako na ukázkovém serveru .